субота, 13. април 2024.

Napulj (6. deo)

 

TORE ANUNCIJATA & HERKULANUM

 

   Tokom erupcije Vezuva 79. godine nisu stradali samo Pompeji i Herkulanum već još neka manja mesta, kao i čitav niz vila po okolini (više od 140). Jedno od tih manjih naselja je Oplontis. Danas je to Tore Anuncijata koja ima oko 40.000 stanovnika. Tu je 1974. godine otkrivena tzv. Vila Popeja. U pitanju je izuzetno luksuzno zdanje, koje je možda pripadalo Sabini Popeji, drugoj ženi cara Nerona. Pre nego što se udala za cara bila je njegova ljubavnica i ona ga je navodno nagovorila da se razvede od prve supruge i da je pogubi, kao i da likvidira svoju majku. Završila je, prema nekoliko antičkih istoričara, tako što ju je tokom jedne svađe Neron šutnuo u stomak, a pošto je bila trudna, stvar se iskomplikovala i zbog tog udarca je preminula. Inače, ova oblast je bila prilično popularna među rimskom elitom. Poznato je da Kaligula imao vilu nedaleko od Herkulanuma.

Vila Popeje.


   Vila Popeja se nalazi usred današnjeg naselja i iz tog razloga nije cela iskopana. Međutim, i ovaj deo što se može videti dovoljno pokazuje da je to bilo izuzetno bogato zdanje. Ima gomilu prostorija, atrijume, peristile, privatne terme, vrtove. Ukrašena je freskama, od kojih se izdvajaju predstave Herkula u bašti Hesperida i paun pored pozorišne maske.


Paun pored pozorišne maske.


   Posebnu pažnju privukao mi je veliki bazen za plivanje dimenzija 60 x 17 metara. Tu oko bazena, ali i po drugim prostorijama vile, pronađeno je oko 40 mermernih skulptura izuzetne izrade. Neke od njih su: kentauri, Nika, Artemida, efeb, satir koji napastvuje Hermafrodita Itd.

Bazen u Popejinoj vili

Satir koji napstvuje Hermfrodita.


   Nakon Vile Popeje otišli smo u Herkulanum. Inače, Pompeji, Herkulanum i te tri poznate vile (Tore Anuncijata, Boskoreale i Stabia) nalaze se na trasi voza cirkumvezuvio, tako da ih je stvarno jednostavno obići iz Napulja.

   Nakon što je Vezuv zatrpao Herkulanum preko njega je podignut novi grad, koji je zadržao isto ime Erkolo. Zbog toga se lokalitet nalazi usred, da kažemo, velike rupe duboke čitavih 16 metara. Iako su Pompeji bili mnogo poznatiji i veći antičiki grad, Herkulanum je ranije otkriven, još 1709. godine. On je i dosta bliži Vezuvu. Zapravo, nalazi se na padini ovog vulkana, negde na sredini Napuljskog zaliva. Za razliku od Pompeja, ovde je piroklastični tok karbonizovao drvene materijale, kao što su grede, vrata, nameštaj, a takođe i razne druge organske materijale. Zbog toga je u Herkulanumu na mnogim građevinama opstalo više spratova nego u Pompejima. U jednom slučaju čak tri sprata. Sa druge strane ovde nije bilo moguće praviti gipsane odlivke žrtava erupcije.

Herkulanum.



   Na ulasku u lokalitet nalazi se par skromnije očuvanih kuća, termopolijum, kao i nekadašnje konačište, tj. hotel, koji je zauzimao površinu od 2,150 m2. Od tih građevina izdvojio bih tzv. Kuću sa skeletom, koja u dvorištu ima nimfeum (fontanu) sa dva pravougaona bazena.




   U Herkulanumu se nalazi jedno od najbolje sačuvanih rimskih kupatila na svetu. Reč je o tzv. Suburbane termama. U njih se ulazilo stepeništem, koje vodi do prve prostorije sa 4 moćna stuba. U njoj je pronađena mermerna bista Apolona. Dalje ide frigidarijum sa bazenom za hladnu vodu. Odatle se kroz očuvana drvena vrata ulazi u tepidarijum, tj. prostoriju koja spaja frigidarijum sa kaldarijumom (soba sa vrućom vodom). Tepidarijum je ukrašen štuko reljefima ratnika, podovi su u mozaiku, a bazeni od mermera.

Centralne terme muški deo



   Nedaleko od Suburbane termi nalazi se Centralno kupatilo, koje je bilo podeljeno na muški i ženski deo, a imalo je i palestru (vežbalište) . I ovde se ponavlja uobičajeni šablon rimskih termi. Spomenuo bih samo da su u apoditerijumu (svlačionici) sačuvane police za ostavljanje garderobe, kao i da je na podu tepidarijuma  u mozaiku prikazano morsko božanstvo Triton.

Centralne terme ženski deo.


   Od kuća u Herkulanumu izdvaja se Kuća Neptuna i Amfitrite, gde se u letnjem triklinijumu (prostorija za obedovanje, tj. za bankete) nalazi mozaik od staklene paste, sa ova dva božanstva. Na drugom zidu su oko nimfeuma delimično sačuvani mozaici rađeni u istoj tehnici, na kojima su prikazani psi kako napadaju jelene.

Kuća Neptuna i Amfitrite.


   Što se tiče zidnog slikarstva Herkulanuma, najbolje je ono u tzv. Kolegijumu avgustala. Avgustali su bili sveštenici, koji su brinuli o održavanju kulta Avgusta, nakon što je on deifikovan. Na tim freskama prkazan je Herkul sa Jupiterom, Junonom i Minervom, kao i Herkul sa Ahelojem i Dejanirom. Kad smo već kod Herkula, treba reći da je on mitski osnivač Herkulanuma.

Kolegijum avgustala.



   Dosta fresaka je očuvano i u tzv. Kući dvestogodišnjice. Arhitektonski gledano među zanimljivije spada Samnitska kuća, koja važi za jednu od najstarijih u ovom gradu.

   Što se tiče Kuće sa lepim dvorištem, ona ima sačuvan ceo sprat, kao i stepenište koje vodi do njega. Smatra se da je ovaj objekat prvo služio za stanovanje, a onda je pretvoren u sedište nekakve trgovačke asocijacije. Unutrašnjost krase freske, kao i umetnički izuzetno kvalitetni, ali, nažalost, slabo očuvani reljefi.

Kuća sa lepim dvorištem.


   Među luksuznija zdanja spada i Kuća sa drvenim vratima, tako nazvana zbog velikih potpuno očuvanih vrata. Inače, u ovom domu je preživeo i jedan drveni krevet.

Kuća sa drvenim vratima.


   Po Herkulanumu može da se vidi i nekoliko termopolijuma (restorana), pekara sa karakterističnim žrvnjevima i kovačnica. U jednoj radionici pronađena je nekakva presa, za koju se ne zna čemu je služila. Postoje razne teorije, od toga da je korišćena za obradu vune, pa do toga da su se pomoću nje proizvodili parfemi. U jednom drugom objektu izrađivane su geme i kameje (minijaturno kamenje ukrašeno reljefima). Konstatovano je i par prodavnica, od kojih jedna ima sačuvana tri sprata.

Kuća jelena.


   Od privatnih kuća izdvaja se tzv. Kuća jelena. U njoj je nađeno nekoliko izuzetnih mermernih skulptura. Jedna je pijani Herkul kako piša. Inače, širom Rimskog carstva nađeno je više pijanih Herkula, tj. ovakvih statua. One prikazuju slavnog junaka, sa svim svojim atributima (toljaga i lavlja koža) u identičnoj pozi, koja bez sumnje ukazuje da je pod dejstvom alkohola. Herkul je bio polubog, snagator, ali i kavgadzija, prznica, koji voli da popije. Imao je velike apetite i malo suzdržanosti, te ne čudi što je i ovako prikazivan.

Pijani Herkul.


   Druga izvanredna skulptura je pijani satir, koji na ramenu drži mešinu sa vinom. Ovaj satir se nalazio u okviru fontane i iz te mešine je, zapravo, tekla voda. I na kraju tu su dve, takođe sjajne, skulpture jelena, koje dave psi, zbog kojih je ovaj dom tako nazvan.

Pijani satir.

Jelen koga napadaju psi.


   Najluksuznije privatno zdanje u Herkulanumu je Kuća sa Telefovim reljefom. Što se tiče njenog naziva, opet ista priča, prilikom iskopavanja nađen je reljef Telefa, koji je sada u muzeju u Napulju. Telef je, inače, Herkulov sin. Vlasnik ovog domaćinstva bio je senator Markus Nonius Balbus, prijatelj cara Avgusta, tribun u Rimu, prokonzul Krita i Kirenaike. U Herkulanumu je bio glavni baja. Njegov spomenik nalazi se na velikoj terasi, koja je, u stvari, ravni krov zasvođenih ostava za čamce i ribarske mreže.

Kuća sa Telefovim reljefom.

Spomenik Markusa Noniusa Balbusa.

Balbusov spomenik na krovu ostava za čamce.


   Te ribarske ostave nalazile su se tik uz nekadašnju morsku obalu. U njima je 1980. godine pronađeno tristotinak skeleta, nesrećnika koji su se tokom erupcije tu sklonili, verovatno očekujući pomoć sa mora. Mnogi od njih su sa sobom poneli i svoje dragocenosti. Kao što rekoh, pomenute ostave za čamce nalazile su se na plaži, na kojoj su arheolozi iskopali i drveni brodić dužine 9 i širine 2,2 metra. Misli se da je u pitanju vojna lađa, pošto je pored nje nađen i skelet mornara rimske flote, sa standardnom vojnom opremom, uključujući i mač gladijus.

Ostave za čamce sa skeletima žrtava erupcije.


Drveni čamac.


   Herkulanum smo uspeli da natenane obiđemo za jedno prepodne, tako da smo imali vremena da ručamo u jednom ovdašnjem restoranu, a i da se po povratku malo promuvamo Napuljem.

Нема коментара:

Постави коментар