понедељак, 4. септембар 2023.

Kolima do ruskog Arktika (11. deo)

 

NA PUTU ZA MURMANSK

 

   Nakon što smo se iskrcali u Rabočeostrovsku otišli smo do auta i negde oko 22 h krenuli dalje na sever. Dogovorili smo se da tokom ove noći spavamo u kolima, jer nije bilo moguće pronaći prenoćište. U stvari, nije uopšte ni bilo noći pošto smo debelo zagazili ne sever zemaljske kugle. Pročitah negde da bele noći”, odnosno 24 časa bez mraka, u svom punom obimu traju negde do 22. jula. Mi smo u ove krajeve došli nešto kasnije, početkom avgusta, a prave noći gotovo da uopšte nije bilo. Tokom najtamnijeg dela večeri, bilo je kao kod nas u 17, 18 h popodne.

   Vozili smo se par sati po toj noći bez tame i oko 12,30 h zaustavili na jednom zgodnom mestu da malo odspavamo. Oborili smo sedišta i zakuntali. Da li zbog nedostatka mraka ili čega već, posle nekih sat, sat i po dremke probudio sam se i rešio da nastavim dalje.

Mesto prenoćišta, pola sata nakon ponoći.


   Malo pre nego što se iz Karelije pređe u Murmansku oblast zastali smo kod spomenika koji označava polarni krug, odnosno paralelu od koje počinje Arktik. Naravno, morali smo tu da se malo fotografišemo. Slikao sam i mog hjundajia pored tog spomenika. Zaslužio je da ga ovekovečim, ipak je stigao do polarnog kruga. Prethodnog I 10 vozio sam najdalje do Kurdistana, I 20 do Arktika, šta će biti ako jednog dana kupim I 30? Postament spomenika koji označava polarni krug bio je izlepljen kojekakvim nalepnicama iz belog sveta. Jedno drvce pored njega bilo je okićeno šarenim tkaninama, dok su po podu na sve starne naređane u obliku piramida gomile kamenja. Te hrpe kamenja smo viđali često pored cesta i valjda je to neko bajanje za srećan put ili nešto slično.

Polarni krug.





   Kada smo stigli do Kandalakše, mesta na obali Belog mora, da budem precizan na njegovoj najsevernijoj tački, odlučili smo da odemo do kamenog lavirinta “Vavilon”. Radi se o praistorijskoj kamenoj konstrukciji staroj 4.000 godina. Zvuči, kao bogzna šta, a u stvari, je obično spiralno poređano kamenje. Realno nije nešto, ali kada smo već tu, ajde da na kratko bacimo pogled. Ja sam ovaj lokalitet ranije locirao na guglovoj mapi i on se od asfaltnog druma nalazi vazdušnim putem nekih 2 km. Ubrzo se pokazalo da baš i nije lako doći do njega tim putem koji sam isplanirao. Zapravo, tu nije bilo puta, već smo se nekih sat, sat i po probijali kroz strme padine guste borove šume, prepune komaraca. Jedino što je vredelo akanja bio je jedan mali proplanak sa koga se pružao fantastičan pogled na Belo more. Na kraju smo rešili da odustanemo od dalje potrage za kamenim lavirintom, pošto, zaista, ne vredi tolikog zadržavanja.

Maketa jednog od kamenih lavirinata.

Okolina Kandalakše, gde se nalazi lavirint Vavilon

Pogled na Belo More.


   Nastavili smo dalje ka Murmansku u koji smo posle 3 sata vožnje stigli. Moram opet da se hvalim svojom vozačkom izdržljivošću. Krenuli smo pre tačno 36 sati i za to vreme sam odremao svega sat, sat i po i to u kolima. Zaslužili smo nagradu, te smo to veče otišli do čuvenog murmanskog restorana Carska ohota (Carski lov). Enterijer je u potpunosti odgovarao nazivu lokala. Nekoliko prepariranih medveda, par prepariranih žderavaca i na sve strane kože medveda, vukova, irvasa. Klopa je bila vrhunska. Jeo se boršč, jelenji but, jelenji kare i na kraju fenomenalni lokalni desert kedrova moroška. Opet kolač sa nekim arktičkim šumskim plodovima i zrnevljem. Jedan od sastojaka je i suva mahovina. Bio je izvanredan, baš kao i sve ostalo što smo probali u ovom restoranu.

Medvežjegorsk - Solovki - Murmansk.


Нема коментара:

Постави коментар